Cirkularna ekonomija smanjuje potrebu za resursima iz prirode a organizacije nalaze načine kako da prate tok očuvanja resursa i istovremeni zadrže rast poslovanja. Upotreba prirodnih resursa bi trebalo da se održava u što je moguće manjem obimu, a cirkularni tok resursa je potrebno držati što je moguće zatvorenijim kako bi se smanjio otpad i gubici kao nekontrolirani odlivi resursa i ispuštanja kao što su emisije u Vazduh i ispuštanja u vodu ili zemljište iz privrednog sistema. Suočene sa stalnom neizvjesnošću, složenom mješavinom društvenih, ekoloških, tržišnih i tehnoloških trendova, kako bi rasle, kompanije se kontinuirano prilagođavaju i mijenjanju. Samim tim, prepoznaju razloge da se uključe u ekonomski sistem cirkularne ekonomije.
Kako to čine?
Davanjem konkurentnijih i rješenja koja su više održiva;
Poboljšanjem odnosa sa zainteresiranim stranama;
Efikasnijim načinima ispunjavanja obaveza ili zakonskih zahtjeva;
Uključenjem u ublažavanje klimatskih promjena;
Upravljanjem rizicima usljed nedostataka resursa,
Povećanjem prilagodljivosti u sistemima zaštite životne sredine, društvenim i ekonomskim sistemima, a istovremeno doprinoseći zadovoljavanju ljudskih potreba.
Očekuje se da će principi cirkularne ekonomije biti sve aktualniji u međunarodnim poslovnim odnosima i da će biti ugrađeni u buduće međunarodne trgovinske sporazume.
ISO standardi – Cirkularna ekonomija
ISO – International Organization for Standardization (Međunarodna organizacija za standardizaciju) je svjetska organizacija nacionalnih tela za standardizaciju koja je krajem aprila 2024. godine, nakon studioznih testiranja i priprema, odobrila proces publikovanja serije standarda ISO 59000 dizajniranih tako da usklade razumijevanje cirkularne ekonomije, osiguraju zajednički okvir za podršku svim organizacijama koje integrišu principe CE i strategije u njihovim aktivnostima, razviju globalno prihvaćene i primjenljive alate za procjenu performansi cirkularnosti i učine proizvode dostupnim većem broju potrošača kroz cirkularne poslovne modele.